fot. portal eszukam.pl |
Wiele można zawdzięczać akcjom informacyjnym przeprowadzanymi przez gminy, powiaty, województwa, a także na poziomie krajowym. Oczywiście wszystko jest związane z wydanym w 1997 roku zakazem produkcji wyrobów azbestowych, który ma doprowadzić do pełnego wyeliminowania ich z rynku do 31 grudnia 2032 r. Co ciekawe wprowadzenie ogólnopolskiego planu usunięcia azbestu było jednym z niezbędnych do spełnienia punktów na drodze Polski do wstąpienia do Unii Europejskiej co tylko podkreśla jak palącym problemem jest azbest dla Unii Europejskiej.
Wiele osób decyduje się w związku z tym na usunięcie lub zastąpienie instalacji zawierających azbest na w pełni bezpieczne. Nie bez znaczenia są na pewno dopłaty, które można uzyskać do wykonania takiego remontu. Jednak należy pamiętać, że takich prac nie można przeprowadzać samodzielnie. Trzeba wynająć do tego firmę, która posiada specjalne zezwolenia właśnie do przeprowadzania remontu lub demontażu azbestu (spis można znaleźć na stronie Ministerstwa Środowiska). Oczywiście wiąże się to z kosztami, jednak niezbędne jest dla prawidłowego wykonania takich prac, a przede wszystkim dla bezpieczeństwa pracowników wykonujących prowadzących demontaż oraz właścicieli nieruchomości. Azbest i materiały wykorzystujące azbest mogą się niszczyć przy ściąganiu co powoduje wydostawanie się rakotwórczych włókien azbestowych. Z tego powodu przy wykonywaniu tego rodzaju prac potrzebne jest zachowanie najwyższych standardów bezpieczeństwa co gwarantować mają właśnie uzyskane przez przedsiębiorstwa certyfikaty.
Przed każdym oczyszczaniem instalacji i urządzenia zawierającego azbest osoba, która wykorzystuje instalacje lub urządzenie, musi sporządzić projekt techniczny usuwania lub wymiany wyrobów oraz harmonogram prac. Uwzględnia się tam przeprowadzenie pomiaru pyłów, które zawierają azbest w środowisku pracy. Robi się to przed przeprowadzeniem i po wykonaniu prac. Zanim rozpocznie się oczyszczanie pomieszczeń, trzeba zbić stężenie pyłu azbestu w powietrzu poniżej wartości dopuszczalnej.
Wyjątkowa procedura będzie stosowana do rur azbestowo-cementowych. Jeśli zostały zainstalowane w ziemi przed 19 czerwca 1997 r., to wówczas mogą zostać tam bez ograniczeń, pod warunkiem że nie będą narażały użytkowanych instalacji infrastrukturalnych na kontakt z azbestem.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna