poniedziałek, 20 grudnia 2010

Azbest w Wadowickiej przychodni.

Jak podaje Fakt.pl... (domyślam się, ż źródło dość niepewne) cała przychodnia w Wadowicach przykryta i okryta jest materiałami zawierającymi azbest, przy czym głównie mówimy o eternicie.


Jak na ironię, czy raczej jak w kiepskim żarcie przychodnia w Wadowicach zajmuje się... chorobami płuc ! A dokładniej specjalizuje się w leczeniu gruźlików.


Jak podaje Fakt.pl :
"Na tle azbestowo-cementowego pokrycia budynku, tablica z napisem "Poradnia chorób  płuc i gruźlicy" wygląda jak ponury żart. Czytelnik "Fakt.pl", który doniósł nam o tej bulwersującej sprawie, pisze, że przychodnia obita jest eternitem ze wszystkich stron."


Azbestowa przychodnia w Wadowicach
źródło : fakt.pl

środa, 15 grudnia 2010

Kanada sama nie chce azbestu, ale go eksportuje

Azbest jest usuwany z kanadyjskich budynków, ale kanadyjskie firmy eksportują go do mniej zamożnych krajów - twiedzi prestiżowy brytyjski "The Lancet", nazywając to hipokryzją. Publikacja w tygodniku medycznym wywołała liczne komentarze w kanadyjskich mediach.


Krytyka dotyczy postępowania rządu prowincji Quebec, który gotów jest przyznać gwarancje na 58 mln dolarów kredytu na nową kopalnię azbestu, choć pod warunkiem zachowania zasad bezpieczeństwa.
Stowarzyszenia lekarzy w Kanadzie, wskazując na rakotwórcze działanie azbestu, zaczęły stawiać federalnemu rządowi pytania, dlaczego wciąż zgadza się na eksport azbestu do krajów, gdzie nie ma ostrych norm bezpieczeństwa przy wykorzystywaniu tego minerału.
Agencja The Canadian Press przytoczyła list, jaki napisał przewodniczący stowarzyszenia lekarzy w Quebecu Jean-Francois Lajoie. Przypomina on, że według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) co roku 90 tys. ludzi umiera, ponieważ ma styczność z azbestem.
W minionym tygodniu do Quebecu przyjechali aktywiści z organizacji zwalczających używanie azbestu z Indii, Japonii i Korei Południowej. Mieli się oni spotkać z przedstawicielami rządu prowincji - poinformowała telewizja CBC. Chcieli powiedzieć rządowi frankofońskiej prowincji, jak naprawdę wygląda przestrzeganie norm bezpieczeństwa w biedniejszych krajach. Jeszcze przed spotkaniem minister rozwoju gospodarczego Quebecu Clement Gignac podkreślał, że sprawa gwarancji kredytowych dla międzynarodowego konsorcjum zainteresowanego budową kopalni w Asbestos, nie jest jeszcze sfinalizowana. 
źródło : wprost.pl

wtorek, 23 listopada 2010

Prawnie o azbeście - ciąg dalszy

Ministerstwo Gospodarki zapomniało o rozporządzeniach dotyczących niszczenia azbestu.


Szkodliwy azbest miał być unieszkodliwiany w urządzeniach, które w wysokiej temperaturze niszczą włókna tej substancji. Metoda miała przyspieszyć usuwanie azbestu, ale nie jest ona wykorzystywana. Brakuje rozporządzenia do ustawy o odpadach, mimo że od wejścia w życie znowelizowanych przepisów upłynęło osiem miesięcy.
– Jeśli nie ma rozporządzenia do ustawy, to tak naprawdę urządzenia, w których azbest jest unieszkodliwiany, nie mogą być używane – mówi Jarosław Adamski, dyrektor generalny Aton HT, firmy produkującej taki sprzęt.

Nowelizacja ustawy obowiązuje od 12 marca 2010 roku. Rozporządzenia miały być gotowe do 12 września 2010 roku. Jednak ciągle ich nie ma. Konsekwencją ich braku jest konieczność składowania azbestu na wysypiskach. W dalszym ciągu po zdemontowaniu np. eternitu z dachu trzeba go przewieźć na składowisko w specjalnych i szczelnych workach. Tymczasem wprowadzenie możliwości unieszkodliwiania azbestu w urządzeniach przewoźnych miało sprawić, że unicestwiany byłby na miejscu, gdzie prowadzone są remonty.

Ministerstwo Gospodarki, które miało przygotować rozporządzenie, ciągle pracuje nad tymi przepisami.
– W ramach konsultacji międzyresortowych zgłoszono dużo uwag, które teraz są uwzględniane – wyjaśnia Zbigniew Kajdanowski z Ministerstwa Gospodarki.
Nie wiadomo więc, kiedy rozporządzenie zacznie obowiązywać.
W Polsce wciąż jest wiele elementów, które zawierają azbest, jak np. eternit. Do 2032 roku musimy unieszkodliwić w sumie około 15,5 mln ton takich odpadów.
Nowelizacja ustawy o odpadach dopuściła też więcej metod unieszkodliwiania odpadów weterynaryjnych i medycznych. Jednak również z uwagi na brak rozporządzeń ciągle nie jest możliwe przetwarzanie ich za pomocą urządzeń wykorzystujących mikrofale lub plazmę. W tym przypadku rozporządzenie ma przygotować minister zdrowia. Zadanie to zlecił Głównej Inspekcji Sanitarnej. Projekt przepisów wykonawczych wciąż nie jest gotowy.

źródło : gazetaprawna.pl 

wtorek, 9 listopada 2010

Prawnie o azbeście

Do tej pory nie ujrzało światła dziennego nowe rozporządzenia ministra gospodarki w sprawie azbestu

Rozporządzenie dotyczy właścicieli, użytkowników wieczystych, zarządców nieruchomości, miejsc, obiektów, urządzeń budowlanych i instalacji przemysłowych oraz wykonawców prac polegających na zabezpieczaniu i usuwaniu wyrobów zawierających azbest.

Projekt rozporządzenia zmienia wzór formularza Oceny stanu i możliwości bezpiecznego użytkowania wyrobów zawierających azbest. Do tej pory sporządzano Oceny w dwóch egzemplarzach - jeden pozostawał u zarządcy (właściciela, użytkownika wieczystego), drugi należało przedłożyć właściwemu organowi nadzoru budowlanego. W praktyce powiatowy inspektor nadzoru budowlanego nie wykorzystywał w żaden sposób tych ocen.

Obecnie Ocenę stanu sporządzimy tylko w jednym egzemplarzu. Ma ona zostać u właściciela obiektu. Jeżeli dla nieruchomości dołączona jest książka obiektu budowlanego, dokonana ocena powinna zostać do niej dołączona.

Poza tym nowe rozporządzenie daje podstawę do nakładania grzywny na podmiot niemający takiej oceny, a równocześnie zobowiązuje do prowadzenia książki obiektu budowlanego.

źródło : www.administrator.media.pl


poniedziałek, 18 października 2010

W Inowrocławiu szukają azbestu

Dziś w Inowrocławiu rozpoczyna się akcja inwentaryzowania wyrobów zawierających azbest. 


Jej wyniki pozwolą opracować plan usuwania tych szkodliwych materiałów.Od dziś w Inowrocławiu pracę rozpoczyna 5 ankieterów inwentaryzujących wyroby zawierające azbest. Ankieterzy zaopatrzeni w specjalne identyfikatory poruszać będą się na terenie miasta oznakowanymi pojazdami z napisem "Inspekcja Azbestu". Ich praca potrwa około miesiąca i wykonywana będzie na zasadzie spisu z natury. Władze Inowrocławia proszą mieszkańców o ułatwienie prac inwentaryzacyjnych. My sprawdzaliśmy czy mieszkańcy wiedzą czym jest azbest i gdzie się znajduje?
Po zakończeniu akcji powstanie plan usuwania tych szkodliwych materiałów. Inowrocław na opracowanie programu usuwania wyrobów zawierających azbest pozyskał dotację z Ministerstwa Gospodarki.
źródło : inowroclaw.gra.pl

wtorek, 12 października 2010

Zmiany w przepisach o usuwaniu azbestu

Szkodliwy dla zdrowia azbest znajdzie się głęboko pod ziemią, tam gdzie już wydobyto np. węgiel czy inny urobek górniczy.


Właśnie takie zmiany wprowadziła nowa nowelizacja rozporządzenia ministra gospodarki w sprawie sposobów i warunków bezpiecznego użytkowania i usuwania wyrobów zawierających azbest (Dz.U. z 2010 r., nr 162, poz. 1089). Normy te weszły już w życie.
Stosowanie przedstawionej w rozporządzeniu metody składowania ma być dodatkowym sposobem pozbywania się azbestu. Teraz trafia on np. na składowiska odpadów niebezpiecznych. Może też być unieszkodliwiony w specjalnych urządzeniach przewoźnych, które generują niezwykle wysoką temperaturę. W niej niszczone są niebezpieczne włókna azbestu.
Zgodnie z nowelą rozporządzenia, w określonej sytuacji gdy elementy konstrukcji budowlane zawierają azbest, ale nie są usuwane, można je zabezpieczyć poprzez zabudowę albo zakrycie szczelną powłoką z głęboko penetrującymi środkami wiążącymi azbest. W takiej sytuacji w ciągu 30 dni od przeprowadzonej pracy należy wykonać kontrolę stanu zabezpieczonych wyrobów.


Nowela określa także, że wykonawca prac polegających na zabezpieczeniu lub usunięciu wyrobów zawierających azbest musi to zgłosić na siedem dni przed startem prac nie tylko w nadzorze budowlanym oraz właściwemu okręgowemu inspektorowi pracy, ale także właściwemu państwowemu inspektorowi sanitarnemu.
Polska musi unieszkodliwić do 2032 roku jeszcze prawie 14,5 mln ton odpadów z azbestem. Do tej pory pozbyto się około 1 miliona ton takich odpadów. Są to szacunkowe dane, gdyż ciągle trwa ewidencjonowanie miejsc, w których występuje azbest.


źródło : gazetaprawna.pl

wtorek, 20 lipca 2010

Remont Spodka w Katowicach.

O tym, ze symbol Katowic, Śląska, a na całym świecie miejsce bezpośrednio i bardzo pozytywnie kojarzące się z Polską potrzebuje remontu wiadomo było już dawna.


Wielokrotne prace modernizujące mające na celu usprawnienie funkcjonowania obiektu i przystosowania go do nowoczesnych standardów (klimatyzacja, nowe oświetlenie, wysuwane krzesełka, itd.) nie przysłoniły jednak tego, że budynek potrzebuje remontu kapitalnego.
Szczególnie potrzebny jest on w kwestii elewacji i całej struktury otaczającej, która wieje szarością i betonem. Jak się okazuje sama estetyka to nie jedyny aspekt wpływający na potrzebę wymiany elewacji, warstw ocieplających i izolujących.
Tak, zgadliście !
W Spodku jest mnóstwo azbestu, na oko około 50 ton.
Wielkim problemem jest oczywiście zebranie środków na remont, który byłby liczony co najmniej w dziesiątkach milionów złotych. Z tego powodu pada co rusz pomysł o tym, aby wpisać Spodek na liste zabytków kultury, dzięĸi czemu m. in. azbest znajdujący się w budynku nie musiałby być usunięty.


Jakkolwiek rozumiem, że ważne jest to, aby obiekt przyciągał wzrok, jednak pewne standardy muszą obowiązywać w każdym przypadku.
A już szczególnie w kwestii tak reprezentatywnej jak katowicki Spodek.

środa, 30 czerwca 2010

Materiały azbestowe.

Azbest jest niebezpieczny to już wiem, ale gdzie ten azbest można znaleźć ?
W jakich materiałach znajduje się azbest ?
W jakich częściach domu, mieszkania, budynku można znaleźć azbest ?


Te pytania całkowicie praktyczne dostarczają wielu problemów nie mniejszych niż ze sfery proceduralnej. O ile eternit znajdujący się na dachach, czy w elewacji budynków widzi się gołym okiem, o tyle materiały izolacyjne często są niewidoczne, ukryte za ścianami, czy na poddaszu.


W celu ułatwienia powstał katalog materiałów zawierających azbest, a można go znaleźć pod tym adresem :
http://www.bazaazbestowa.pl


Zachęcam do sprawdzania.

czwartek, 10 czerwca 2010

Sposób na azbest w Radomiu

Odkąd pod koniec 2009 roku zlikwidowano gminne i powiatowe fundusze ochrony środowiska, to zdecydowanie zmniejszyła się ilość usuwanego azbestu z budynków przez osoby fizyczne.


Wszystko z tego powodu, że pieniądze na dofinansowanie usuwanie azbestu, które znajdowały się w tych funduszach zostały przelane bezpośrednio na gminę. Problem w tym, że gmina może przeznaczać te pieniądze jedynie na zadania własne, a te z kolei muszą spełniać przesłanki użyteczności społecznej, zatem nie mogą być przekazywane osobom fizycznym.
Impas, który się pojawił w całej Polsce chce przełamać Radom, który przygotował specjalną uchwałę związaną z tym problemem. Generalnie w myśl tej uchwały właściciele budynków, w których jest azbest byliby zobowiązani za opłacenie usunięcia azbestu (np. płyt eternitowych), natomiast gmina płaciłaby na odbiór odpadów, transport oraz opłatę składowania, co stanowi ogromną część kosztów związanych z całą procedurą usuwania azbestu.


Azbest jak widać ciągle znajduje "przyjaciół" w chorych przepisach. Na szczęście wiele przytomnych ludzi chce z tym walczyć, czego przykład dają właśnie radni z Radomia.
Więcej o tym artykule, który ukazał się w radomskim wydanie Gazety Wyborczej pod tym adresem :
http://radom.gazeta.pl/radom/1,35219,7982510,Nasz_nowy_sposob_na_ten_zly_azbest.html

poniedziałek, 17 maja 2010

Naukowcy opracowali system, który umożliwia sprawne usunięcie azbestu. 

Badacze szacują, że na Lubelszczyźnie azbestu w różnej postaci (wykorzystywanego do pokrycia dachów czy ocieplania budynków) jest ok. 600-800 tys. ton. Tak wynika z ostatnich obliczeń. Więcej znajduje się tylko w województwie mazowieckim. Ale statystycznie na jednego mieszkańca w naszym regionie wypada tego materiału najwięcej. Unijne prawo mówi, że azbest ma być w Polsce całkowicie usunięty do 2032 r.

- Nadmiar czasu jest bardzo iluzoryczny - mówi dr inż. Krzysztof Czarnocki z Politechniki Lubelskiej. - Bo w ostatnich dziesięciu latach usunęliśmy go w sumie 5-6 proc. Więc gdyby utrzymać takie tempo, cały groźny materiał zostałby wywieziony na składowiska w ciągu jakichś stu lat.
Właśnie dlatego naukowcy z Politechniki Lubelskiej, Uniwersytetu Przyrodniczego, KUL-u oraz Politechniki Wrocławskiej, Politechniki Śląskiej i Instytutu Chemii Nieorganicznej z Gliwic opracowali system, który ma pozwolić na szybkie usunięcie groźnego materiału z Lubelszczyzny. O pieniądze na jego realizację badacze pod koniec lutego zwrócili się do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Chodzi o 4,3 mln zł. W najbliższym czasie ma się wyjaśnić, czy resort będzie finansował przedsięwzięcie. Projekt - upraszczając - przewiduje najpierw precyzyjne określenie miejsc, gdzie znajduje się azbest (zrobią to studenci czy samorządowcy), organizację skoordynowanego w czasie usuwania azbestu i jego transport do składowisk. Naukowcy proponują, by azbest umieszczać w opuszczonych kopalnianych wyrobiskach, które potem byłyby monitorowane.

- To naturalne składowisko dla minerału, jakim jest eternit - podkreśla Czarnocki.

Oczywistym kandydatem jest Kopalnia Węgla Kamiennego "Bogdanka". Już pod koniec roku pisaliśmy, że zakład jest otwarty na tego typu działalność. Inżynierowie "Bogdanki" opracowali unikalną koncepcję umieszczania i składowania materiału zawierającego rakotwórcze włókna pod ziemią.

W swoich nieużywanych już wyrobiskach kopalnia może zmagazynować aż 8 mln ton azbestu (rocznie kopalnia może przyjąć maksymalnie pół miliona tego materiału). Jednak problemem były i wciąż są pieniądze. Bo zmagazynowanie jednej tony azbestu kosztuje ok. 60 zł (tyle trzeba zapłacić samorządowi za składowanie tego materiału niezależnie od miejsca). Kopalnia zapowiadała, że będzie się starała o zniesienie tej opłaty. Ale jak informuje Tomasz Zięba, rzecznik prasowy zakładu na razie nic w tej sprawie się nie zmieniło. Zmianie musiałyby chociażby ulec prawo geologiczne i górnicze, które dopuszczałyby składowanie azbestu pod ziemią.

O programie usuwania azbestu naukowcy rozmawiać będą w środę podczas konferencji organizowanej przez Instytut Medycyny Wsi. Udział wezmą pracownicy IMW, PL, KUL i UP.

źródło : lublin.gazeta.pl

poniedziałek, 10 maja 2010

Azbest w lesie pod Bydgoszczem.

Sytuacje, gdy azbest, a najcześceij eternit wala się po lasach jak widać nie mają końca. Teraz w okolicach Bydgoszcza leżą płyty eternitowe, do których nikt nie chce się przyznać.
Zapraszam do czytania :

 Od kilku miesięcy w lesie pod Bydgoszczą leży eternit - pozostałość po rozbiórce budynku. Nikt nie chce się do nich przyznać. Mieszkańcy są zaniepokojeni 

Eternit szpeci skraj lasu; leży tuż obok drogi prowadzącej z Białych Błot do Kruszyna Krajeńskiego. To pozostałości po rozbiórce budynków przeprowadzanej w ubiegłym roku podczas przygotowań do budowania obwodnicy.

- Za ten bałagan odpowiedzialna jest pewnie firma, która zajmuje się budową drogi - mówi czytelnik "Gazety", który w tej sprawie zadzwonił do naszej redakcji. - Część posprzątali, a płyty z azbestem zostały. Ktoś powinien się tym zająć, bo może na tym ucierpieć nasze zdrowie.
  

Więcej tutaj

piątek, 7 maja 2010

Usuwanie azbestu w Opolu

Opole postanowiło poważnie zająć się zagrożeniem azbestowym na swoim terenie.
W związku ze sporą ilością azbestu, który znajduję się w Opolu, ratusz miejski zdecydował się na przygotowanie palnu usunięcia azbestu z granic miasta.
Podstawowym narzędziem przy planowaniu usuwania jest stworzenie "azbestowej mapy miasta", na której będą zaznaczone budynki, w których znajduję się azbest, a szczególnie oznaczone będą te, w których azbest powinien być jak najszybciej usunięty.
W celu przygotowania takiej mapy po Opolu będą chodzić pracownicy firmy, która podejmie się zadania i będą sprawdzać w mieszkaniach i innych budynkach, czy znajduje się w nich azbest.

czwartek, 29 kwietnia 2010

Tekst z sieci

Tekst znaleziony gdzieś w internecie.
Nic szczególnego, ale...

Azbest jest od dawna znany ze swoich rakotwórczych właściwości, jednak kilkadziesiąt lat wcześniej był uznawany za jeden z najlepszych i najważniejszych materiałów budowlanych i izolacyjnych. Kariera azbestu była zatem dość krótka, ale za to bardzo intensywna, tak jak największych gwiazd.
Jego właściwości i bardzo| niskie koszty wytwarzania oraz przerabiania sprawiły, że azbest stał się hitem w budownictwie. Poza wymienionymi właściwościami ognioodporności i izolacji został użyty do tworzenia pokryć dachowych, tzw. eternit. Do tej pory ilość azbestu, która znajduję w formie przetworzonej i niezabezpieczonej ani tym bardziej usuniętej i składowanej w wyznaczonym miejscu jest zatrważająco duża. Wiele osób nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, że mieszka pod azbestowym dachem. Inną sprawą jest też to, że w krajach biedniejszych azbest dalej jest używany !
W krajach Unii Europejskiej został podjęty program wycofania, usuwania i składowania azbestu w zabezpieczonych składowiskach. Program ten zobowiązuje państwa członkowskie do usunięcia azbestu przed 2030 rokiem oraz jego składowanie. Aktualne postępy usuwania azbestu są niestety niewystarczające.

czwartek, 22 kwietnia 2010

Azbest niespodzianka


20 kwietnia ukazał się artykuł o tym, że azbest z usuwanej w związku w związku z budową zbiornika przeciwpowodziowego miejscowości Ligota Tworkowska jest zakopywany za stodołami oraz innymi tego typu budynkami. Informacje o aferze z azbestem w roli głównej :
„Wyburzaniem domów w Ligocie Tworkowskiej zajmuje się firma z Lubomi. Jej właściciel przekonuje, że ze sprawą nie ma nic wspólnego. Jako dowód pokazuje umowę na utylizację pokryć eternitowych, którą podpisał na początku marca tego roku z firmą specjalizującą się w tego typu działalności. Rozebrane pokrycia dachowe zmagazynowane są jednak w jego bazie, mimo że na ich przechowywanie przedsiębiorca zezwolenia nie ma. – Azbest jest odpowiednio zabezpieczony. Po prostu przechowuję go aż nazbiera się większa ilość i dopiero wówczas wzywam firmę, by przyjechała po jego odbiór.”

piątek, 16 kwietnia 2010

Walczący o zdrowie


25 marca w Gazecie Wyborczej w wydaniu lubelskim ukazał się artykuł opisujący walkę o zdrowie i prawdę mieszkańców blokowiska, z którego usuwany był azbest.
Nie chcę się wdawać szczegóły całego zdarzenia, ponieważ można o nim przeczytać tutaj.
Chciałbym wspomnieć o ogólnym aspekcie poruszonym w tym temacie, czyli niekompetencji i amatorszczyźnie firm usuwających azbest oraz prowadzących odbiór odpadów innych niebezpiecznych odpadów.
Sprawa poruszona w artykule nie jest na pewno jedynym tego typu przypadkiem. Jest raczej jedynym przypadkiem, gdzie ktoś zareagował. Okazuje się, że firmy usuwające azbest po prostu nic sobie nie robią ze specjalnych procedur przewidzianych w przepisach. Wiadomym jest, że eternitu nie można kruszyć, więc jego kawałki znajdziemy na trawniku przed budynkiem, z którego usuwano azbest...
O ile jeszcze praktyki firm usuwających azbest można zrozumieć, w końcu chodzi o zysk, to jak tłumaczyć zachowanie inspektorów, którzy nie stwierdzają żadnych uchybień !
W przytoczonym artykule inspekcja stwierdziła nawet, że „dawno nie widziała tak dobrze zabezpieczonego miejsca usuwania azbestu”.
Pytanie, czy bierze się to z niekompetencji urzędników, czy może jakieś inne przyczyny ?
Może presja, która ciąży nad Polską związana z terminem usunięcia azbestu, oraz wolnymi działaniami w tym kierunku powoduje, że urzędnicy postanowili przymykać oko na „drobniejsze” błędy wykonawców ?
W końcu ważne, żeby zdjąć co trzeba, a że przy okazji w powietrze wzbije się kilkunastokrotnie więcej włókien azbestowych, niż gdyby zostawić go na miejscu, to już zupełnie inna sprawa...

czwartek, 8 kwietnia 2010

Brak pieniędzy na demontaż azbestu.

Zmiana w przepisach spowodowała, że dopłaty dla osób fizycznych do demontażu azbestu, którymi rozporządzały gminy stały się niemożliwe.


A nie są to małe dopłaty, ponieważ czasami sięgały nawet 80-90 procent całej takiej operacji.
Spowodowane jest to likwidacją  gminnych i powiatowych funduszy ochrony środowiska (zlikwidowane 1 stycznia 2010), a pieniądze przeznaczane do tych funduszy trafiły do budżetów gmin.
Problemem okazało się to, że od strony prawnej gmina nie może przekazywać dofinansowania w celu demontażu azbestu, czy wymianny innych szkodliwych dla środowiska elementów, czy materiałów osobom fizycznym.
Na problem poskarżyło się już kilkanaście gmin do Ministerstwa Ochrony Środowiska i miejmy najdzieje ten chory stan zostanie jak najszybciej usunięty.

czwartek, 1 kwietnia 2010

Dyskusji o azbeście ciąg dalszy.


Kontrowersyjna ustawa o unieszkodliwianiu azbestu, oraz artykuł z Gazety Wyborczej ("Wpuszczeni w azbest - skutki kontrowersyjnej uwagi" z 11 marca 2010r.), który prezentował jej wypaczenia i monopolistyczny charakter dalej są  języczkiem uwagi zarówno w internecie jak i winnych mediach.
Cały czas pojawiają się nowe artykuły oraz wywiady z ludźmi związanym zarówno z ochroną środowiska, kręgami naukowymi, przedsiębiorcami, czy samymi twórcami kontrowersyjnej ustawy.
Obecnie w GW ukazał się  kolejny artukuł, w którym pojawiło się sporo komentarzy naukowców, którzy potwierdzają, że choć technologia opracowana przez wrocławską firme jest naprawdę interesująca, to ustawa została napisana tak, aby tylko ta właśnie technologia mogła być używana do unieszkodliwienia azbestu.
A jak można się dowiedzieć z artykułu, jest więcej możliwości na unieszkodliwienie azbestu.
Jeżeli prawda jest, że istnieją inne konkurencyjne technologie, to do tego ustawa łamie Traktat o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej !


Art. 56 TFUE
W ramach poniższych postanowień ograniczenia w swobodnym świadczeniu usług wewnątrz Unii są zakazane w odniesieniu do obywateli Państw Członkowskich mających swe przedsiębiorstwo w Państwie Członkowskim innym niż państwo odbiorcy świadczenia

czwartek, 25 marca 2010

(Nie)ekologiczne usuwanie azbestu.

Jak podaje Gazeta Prawa w swoim artykule "Rakotwórczy azbest poza kontrolą" usuwanie azbestu idzie nie dość, że bardzo wolno, to do tego często jest przeprowadzane w sposób nieumiejętny. 


Podczas niefachowej deinstalacji materiałów, w których jest użyty azbest (m.in eternit) więcej włókien azbestowych jest wypuszczanych niż gdyby zostawić je w spokoju !
Poza brakiem odpowiednio wyposażonych i wyszkolonych ekip demontujących i uswającyh azbest problemem okazuje się składowanie azbestu.
Wg raportu NIK-u w sprawie realizacji planu usuwania azbestu z Polski wynika, że do końca 2006 roku usunięto co prawda niemalże 1 mln ton azbestu z budynków, lecz do końca 2005 roku tylko 160 tys. ton zdeponowano na legalnych składowiskach azbestu  !
Chyba nikt nie jest na tyle naiwny, aby sądzić, że brakująca reszta została usunięta w 2006 r.
Prawda jest taka, że wiele firm, dla których odbiór odpadów azbestowych stanowi główne źródło utrzymania chcąc zarobić jak najwięcej na na zdrowiu innych wyrzuca niebezpieczne odpad chociażby do lasów...


poniedziałek, 22 marca 2010

Wpuszczeni.

Ostatnio w Gazecie Wyborczej ukazał się tekst na temat technologii pozwalającej na unieszkodliwienie włókien azbestowych.
W zasadzie nawet nie do końca o samej technologii, tylko o kontrowersyjnej ustawie o przetwarzaniu odpadów (USTAWA z dnia 22 stycznia 2010 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw).


Ustawa, która weszła w życie 12 marca 2010 wrpowadza możliwość odbioru odpadów i przetwarzania azbestu w urządzeniach przewoźnych specjalnie do tego stworzonych. Co ciekawe tylko jedna firma dysponuje taką technologią, co dawałoby jej dużą przewagę nad konkurencją.
Jednak nie do końca...
Zapraszam do czytania artykułu i sprawdzenia w jak chorym państwie funkcjonujemy...
ARTYKUŁ

piątek, 19 marca 2010

Inne szkodliwe azbestopodobne.

Oprócz minerałów należących do grupy podobnych do azbestu, które wymieniłem we wcześniejszych postach, istnieje też grupa minerałów, w której na przestrzeni ostatnich lat odkryto właściwości rakotwórcze. 


Są to minerały też głównie włókniste.
Do tej grupy należą : goethyt, lepidokrokit, boehmit, brucyt, kaolinit, haloizyt, sepiolit, pałygorskit, erionit


Wiele z tych minerałów było wykorzystywanych w przemyśle.
Często cechowały się właściwościami podobnymi do azbestu, czyli ogniotrwałością (bemit), inne natomiast znajdowały zastosowanie w ceramice (kaolinit, haloizyt, sepiolit).
Spora część nich zawiera w sobie duże ilość różnych metali (żelazo, glin, miedź), przez co spełniają funkcję rudy tych metali.


Obecnie zastosowanie tych minerłów jest ograniczone, właśnie ze względu na swoje właściwości. Ograniczenia są głównie związanie z odcięciem kontaktu z nimi w życiu codziennym, co powoduje wycofywanie z produkcji materiałów je zawierających.
W przemyśle specjalistycznym dalej znajdują zastosowanie.

piątek, 12 marca 2010

Azbest w Polsce

Azbest w Polsce zdobył swoją największą popularność stosunkowo późno, bo na przełomie lat 60-70, kiedy w niektórych krajach wysoko rozwiniętych był on już całkowicie wycofywany z użycia ze względu na bardzo szkodliwy wpływ na zdrowie człowieka, czasem doprowadzający nawet do śmierci.  W Polsce pierwsze wyroby azbestowe budowlane zostały sprowadzone w latach 30 z Belgii, a w latach największego boomu azbestowego większość azbestu importowano ze Związku Radzieckiego (był to chryzotyl, który stanowił 95 % azbestu używanego w Polsce), natomiast z Republiki Południowej Afryki importowano azbest krokidolit (5 % całego zużycia). Na początku lat 70 zrezygnowano całkowicie ze stosowania azbestu krokidolitowego, najbardziej szkodliwego ze wszystkich.
Według statystyk najwięcej, bo aż około 80 % azbestu było wykorzystywane w budownictwie, następnie 12 w przemyśle chemicznym, a reszta w innych gałęziach gospodarki. Najczęściej spotykanymi produktami azbestowymi były oczywiście materiały cementowo-azbestowe popularnie nazywane eternitem. Eternit przeważał w instalacjach dachowych, lecz często również stosowany był do produkcji płyt prasowanych wielkoformatowych, które służyły do ocieplenia i wykończenia budynków „wielkiej płyty” .
Popularność azbestu w Polsce wynikała z niskich kosztów technologi produkcji materiałów zawierających azbest, jego bardzo dużej dostępności, oraz niskiej cenie. Trzeba pamiętać, że azbest oferował doskonałe parametry w kwestii ognioodporności oraz termoizolacji. Materiały oferujące podobne właściwości były dużo droższe, a w latach 60-70 w Polsce często technologia ich produkcji oraz cena była nieosiągalna zarówno dla polskich producentów materiałów budowlanych jak i przeciętnego obywatela.
Wszystkie te czynniki spowodowały ogromny problem z odbiorem odpadów azbestowych w Polsce, z którym będziemy musieli się zmierzyć przed końcem 2030 roku.

poniedziałek, 8 marca 2010

Pałygorskit (Attapulgit)

Minerał z gromady krzemianów. Został zakwalfikowany do minerałó podobnych tj. azbest. Zresztą razem z nim posiada właściwości izolacyjne.


Występuje wspólnie z : kalcytem, dolomitem, talkiem, sepiolitem, chlorytami, kwarcem (opal, chalcedon)
Nazwa pochodzi od miejscowości Pałygorskaja (Rosja), gdzie został opisany w 1862 roku.


Powstaje w procesach hydrotermalnych w szczelinach skał magmowych i metamorficznych, oraz w procesach osadowych (utwory jeziorne i lagunowe).


Występuję


Zastosowanie :
  • materiał izolacyjny i dźwiękochłonny
  • znaczenie naukowe i kolekcjonerskie
źródło : wikipedia.org

piątek, 5 marca 2010

Zeolity

Zeolity – duża grupa minerałów glinokrzemianowych (gromada krzemianów) o różnym składzie chemicznym, właściwościach i postaci kryształów (minerały włókniaste z tej grupy są zaliczane do podobnych do azbestu . Uwodnione glinokrzemiany sodu i wapnia, w rzadszym stopniu baru, strontu, potasu, magnezu, manganu.


Nazwa pochodzi z gr. dzeo = wrzeć (kipieć), zein = gotować i lithos = kamień (skała) co oznacza "wrzące kamienie" i nawiązuje do cechy charakterystycznej tej grupy: pod wpływem ogrzewania zawarta w nich woda "wrze" = "pieni się" pokrywając powierzchnię pęcherzykami (efekt uwalniania zawartej w zeolitach wody).


Do grupy tej należy około 50 minerałów m.in. mezolit, thomsonit, gonnardy epistilbit, ferrieryt, laumontyt, yugawaralit, gmelinit, analcym.


Występują na całym świecie, głównie w skałach wulkanicznych. 


Zastosowanie:
  • naukowe (badanie zmian geologicznych)
  • sita molekularne 
  • przemysł (od proszków do prania, po nawozy)
  • zmiękczają wodę
  • dodatek paszy dla zwierząt
  • stosowane do wyrabiania  cementu, papieru i lekkich kruszyw


źródło  : www.wikipedia.org

poniedziałek, 1 marca 2010

Antygoryt

Minerał z gromady krzemianów zaliczany do gupy serprntynów, podobny do azbestu. Jest minerałem pospolitym i występującym praktycznie na całym świecie.


Jest kruchy, ale pojedyncze płytki bywają giętkie i sprężyste. Tworzy kryształy płytkowe, tabliczkowe i łuskowe. Występuje w skupieniach ziarnistych, płytkowych. Przeważnie zawiera żelazo (wpływa na intensywność zabarwienia), rzadziej glin, chrom, nikiel, mangan.


Zastosowanie antygorytu :
  • W jubilerstwie ograniczone;
    • okazy fasetowane (williamsyt) należą do wyjątkowych rzadkości;
    • jako surowiec dekoracyjny i rzeźbiarski (bowenit)
  • ma znaczenie naukowe, jako wskaźnik charakteru i warunków przeobrażeń
  • jest poszukiwany i ceniony przez kolekcjonerów
  • wartościowy materiał zdobniczy, dekoracyjny i rzeźbiarski
  • używany jako imitacja jadeitu
Bywa podobny z dalszej odległości do azbestu chryzotylowego.


źródło : www.wikipedia.org

piątek, 26 lutego 2010

Serpentynit włóknisty

Skała metamorficzna zbudowana głównie z minerałów z grupy serpentynów.


Pochodzą głółnie z przeobrażeń produktów wulkanicznych, które ulegały wielkim ciśnieniom przy wysokiej temperaturze.
Cechuje się strukturą wulkaniczną drobrno lub gruboziarnistą, często włóknistą (azbest chryzotylowy).


Chechami zewnętrznymi serpentynitu są : barwa zielona, niebieskozielona, brunatna, czerwona, żółta, lub czarna. Jest skała zwięzłą, kruchą, często silnie spękaną poprzecinaną licznymi żyłkami wtórnych minerałów.


W Polsce dość szeroko rozpowszechniony jest na dolnym śląsku ( Jordanów Śląski, Bystryzca Górna, Góry Sowie, etc.)


Ciekawostka :
Był często stosowany do mieszanki eternitu.

piątek, 19 lutego 2010

Wollastonit

Minerał z grupy krzemianów podobny do azbestu, nazwa jego pochodzi od odkrywcy - William Hyde Wollast


 Minerał kruchy, sporadycznie przezroczysty, azbestopodobny, włóknisty. Czasami zawiera domieszki: magnezu, żelaza, manganu. Tworzy kryształy słupkowe, pręcikowe, igiełkowe, rzadziej tabliczkowe. Występuje w skupieniach zbitych, skorupowych, pręcikowych, blaszkowych, pierzastych, spilśnionych.
Substancja CaO•SiO2 tworzy trzy polimorfy: trójskośny wollastonit-1T, jednoskośny wollastonit-2M, oraz powyżej 1126oC pseudowollastonit, który jest już krzemianem pierścieniowym.


Zastosowanie :
- Wykorzystywany w przemyśle ceramicznym ( płytki i dachówki)
- przemysł papierniczym, metalurgicznym i farbiarskim.
- izolacja elektryczna.


Jest atrakcyjnym kamieniem kolekcjonerskim. Niekiedy używany jest do wyrobu biżuterii.

wtorek, 16 lutego 2010

Talk

Talk jest minerałem z grupy krzemianów i należy do minerałów pospolitych, spokrewnionych z azbestem.
Nazwa pochodzi od arabskiego słowa talq oznaczającego mikę i nawiązuje do podobieństwa tych minerałów. Z kolei po łacinie talcus to tłuszcz.



Talk jest pochodzenia metamorficznego, występuje głównie w skałach powstałych w średnio wysokich temperaturach (300-400 stopni Celsjusza). Powstaje także z hydrotermalnego przeobrażenia skał ultrazasadowych (oliwiny i pirokseny) oraz w wyniku metamorfozy marmurów dolomitowych.
Miejsca występowania to głównie: Austria (Rabenwald w Styrii, Zillertal w Tyrolu, Karyntia), Szwajcaria ( St.Gothard - w Hospental znaleziono kryształy), Niemcy (Gopfersgrun w Smreczanach), Indie (Madras) i RPA.
W Polsce występuje w Górach Sowich (w serpentynitach) i Wieściszowicach (w łupkach talkowych).


Talk jest najmiększym minerałem w skali twardości Mohsa, a do tego w dotyku jest tłusty, mydlany, stąd odwołanie w jego nazwie do tłuszczu.
Talk znalazł szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu.
Jest szeroko stosowany przez przemysł farmaceutyczny i kosmetyczny (maści, pudry etc.)
Podobnie jak azbest jest wykorzystywany ze względu na swoją ogniotrwałość.
Poza ty wyrabia się z niego rzeźby i figury ozdobne

piątek, 12 lutego 2010

Minerały azbestopodobne : Sepiolit.

Sepiolit (pianka morska) jest minerałem z gromady krzemianów i należy do minerałów podobnych do azbestu.
Występuje dość pospolicie, a na niektórych obszarach występuje w dużych ilościach.


Tworzy drobne kryształy o pokroju włoskowym. Występuje w skupieniach porowatych o budowie ziarnistej, gruzełkowej; włóknistej –sepiolit azbestopodobny; spilśnionej – tzw. wełna górska. Tworzy także formy skrytokrystaliczne (zbite, ziemiste). Jest miękki, krajalny, przeświecający, przywiera do wilgotnych powierzchni. Czasami zawiera znaczne domieszki niklu (sepiolit niklowy) lub żelaza (sepiolit żelazowy – ksylotyl).


Najczęściej spotykany w Turcji, ale również w Niemczech, Czechach, Bośni i Grecji.
W Polsce w małych ilościach w Sudetach.


Stosowany w wielu dziedzinach np. farmacji, elektronice, do produkcji środków czyszczący, a także żwirek dla kotów (WOW !).

czwartek, 11 lutego 2010

Eternit. A co to ?

Pisałem o szerokim zastosowaniu azbestu w budownictwie, ale to jest informacja, która jest znana wielu osobom, a tak naprawdę nie mówi zbyt wiele. 


Powinniśmy jednak wiedzieć, gdzie należy poszukiwać azbestu, bo nawet chęć jego usunięcia może okazać się nie wystarczająca. Nie posiadając kompletnej wiedzy na temat użycia produktów z użyciem azbestu w budynku, który chcemy z niego oczyścić może spowodować, że te oczyszczanie okaże się nieefektywne.


Najbardziej znanym produktem w Polsce, który zawiera w sobie włókna azbestowa jest na pewno eternit. Eternit jest tzw. „materiałem budowlanym cementowo-azbestowym”. Był wykorzystywany w produkcji rur i elewacji jednak najbardziej znany jest jako materiał służący do pokrycia dachowego. Pokrycia eternitowe w naszym kraju były bardzo popularne i nawet w tym momencie można jest spotkać w wielu domach, altankach, oraz innych budynkach.
O innych produktach poszukam więcej informacji i na pewno dam znać, jak tylko znajdę satysfakcjonujące informacje.

wtorek, 9 lutego 2010

Choroby azbestowe.

Rodzaje azbestu, który zostały wymienione w poprzednich postach (niebieski, brązowy i biały)jak wiadomo prowadzą do wielu niebezpiecznych chorób. Wyodrębniono nawet jednostki chorobowe, które są wiązane głównie z wpływem azbestu na ludzki organizm.
Azbest, a dokładniej jego włókna są niebezpieczne dla układu oddechowego.
Krótkotrwałe narażenie na kontakt z włóknami azbestowymi powoduje podrażnienie skór i błon śluzowych, bóle w klatce piersiowej zaburzenia oddechowe.
Długotrwałe wystawienie organizmu na oddziaływanie azbestu powoduje wiele niebezpiecznym zmian często o charakterze nowotworowym. Oto najczęściej spotykane choroby wywołane stycznością z azbestem :




  1. Pylica azbestowa
    Choroba występująca u osób wystawionych na kontakt z azbestem np. łamiącym się. Wykrywana najczęściej po 20 latach od pierwszego kontaktu z włóknami azbestowymi. Prowadzi do zwłóknienia tkanki płuc i tkanki łącznej. O 4 razy zwiększa ryzyko wystąpienia raka płuc i ponad tysiąckrotnie zwiększa ryzyko międzybłoniaka opłucnej.




  2. Rak płuc
    Kontakt z azbestem powoduje wyraźne zwiększenie zachorowań na raka płuc. Ryzyko jest tym większe im więcej jest czynników zwiększających ryzyko powstania raka (stopień szkodliwości i łamliwości azbestu, palenie papierosów, praca w zakładach bez wentylacji). Najczęściej pojawia się między 15-25 rokiem od kontaktu z materiałami azbestowymi.



  3. Międzybłoniak opłucnej
    Nowotwór atakujący błonę opłucną. Ponad 70 % przypadków międzybłoniaka opłucnej jest związanych z wystawieniem na działanie azbestu. Nowotwór najczęściej złośliwy, szybko rozwijający się dający wiele przerzutów. Największe ryzyko na zachorowanie występuje u pacjentów narażonych na kontakt z azbestem krokidolitowym oraz amozytowym.

niedziela, 7 lutego 2010

Program usuwania azbestu.

Problem usuwania azbestu ze środowiska życiowego został także usankcjonowany prawnie w formie wieloletniego programu. W 2002 roku został przyjęty “Program usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest stosowanych na terytorium Polski”, który w 2009 roku został zastąpiony przez „Program Oczyszczania Kraju z Azbestu na lata 2009-2032”





Jego założenia :


1.usunięcie i unieszkodliwienie wyrobów zawierających azbest;
2.minimalizacja negatywnych skutków zdrowotnych spowodowanych obecnością azbestu na terytorium kraju;
3.likwidacja szkodliwego oddziaływania azbestu na środowisko.


Cele Programu będą realizowane sukcesywnie aż do roku 2032, w którym zakładane jest oczyszczenie kraju z azbestu.
Szacuje się, że na terenie kraju w 2008 r. znajdowało się ok. 14,5 mln ton wyrobów zawierających azbest (w latach 2003-2008 usunięto ok. 1 mln ton). Przyjmuje się, iż następujące ilości odpadów zawierających azbest zostaną wycofane z użytkowania w kolejnych latach:
w latach 2009–2012 około 28% odpadów (4 mln ton),
w latach 2013–2022 około 35% odpadów (5,1 mln ton),
w latach 2023–2032 około 37% odpadów (5,4 mln ton).


Jak widać jest zmiana nazwy programu, ciekawe jednak czym ona była powodowana. Zapewne bardzo słabym wykonywaniem planu...
Wiele gmin niestety nie ma pojęcia o tym programie i pomoc instytucjonalna usuwaniu eternitu jest znikoma, albo w ogóle żadna.


Zatem Polaku odbieraj odpady sam.
Do rzeki, na pola, do lasu...

środa, 27 stycznia 2010

Rodzaje azbestu.


Wiemy, że azbest był stosowany przez człowieka na przestrzenie kilkunastu wieków dzięki swoim bardzo unikalnym właściwościom m.in. : odporność chemiczna i fizyczna, odporność na ciepło, duża giętkość i elastyczność.


Azbest stosowany w instalacjach domowych nie był jednym i tym samym produktem. W XIX i XX wieku azbest, który był stosowany głownie w ociepleniach budynków, a także ich izolacji był najczęściej spotykany w trzech wariantach :

1. Azbest Krokidolitowy (niebieski)
Najbardziej niebezpieczny ze wszystkich rodzajów azbestu. Jego włókna są długie i cienikie (bardzo szkodliwe), a do tego jest najtrwalszym ze wszystkich materiałów azbestowych. Usuwanie odpadów z tego rodzaju azbestem jest bardzo niebezpieczne i wymaga doświadczenie oraz odpowiedniego zaplecza techniczego.
Występuje w Afryce i Australii.
Ciekawostką jest to, że pierwszy papieros z filtrem(Kent -1952) miał tenże filtr stworzony właśnie z niebieskiego azbestu !




2. Azbest Amozytowy (brązowy)
Również bardzo odporny na ciepło.
Podobnie niebezpieczny jak niebieski.
Sprowadzany głównie z Afryki, a dokładniej z Republiki Południowej Afryki.


3. Azbest Chryzotylowy (biały)
Najczęściej używany ze wszystkich azbestów charakteryzujący się poskręcanymi włokami oraz dużą odpornością. Jest również bardzo odporny na wysokie temperatury.